11. 08. 2015 Nezaradené

Ako predchádzať duševným poruchám?

Túto otázku dávame v Lige za duševné zdravie našim odborníkom stále. Pretože aj vy sa na to pýtate. Na túto otázku žiaľ neexistuje jediná a správna odpoveď. Pretože duševné poruchy majú rôzne príčiny, často genetické, takže nás „prepadnú“ akokoľvek by sme sa snažili. Niekedy ani geneticky podmienená porucha neprepukne. Proste sa neudejú potrebné podnety a ona ostane skrytá. Napríklad na festivale Pohoda sme mali diskusiu o schizofrénii s MUDr.Pečeňákom a tam ste sa mohli dozvedieť, že aj fajčenie marihuany môže byť kruté riziko, skoro ako ruská ruleta! Stačí jedna marihuanová cigareta a vo vašom mozgu skryté predpoklady na schizofréniu sa aktivujú a táto ťažká duševná porucha prepukne! To je krutá daň za túto skúsenosť! Možno by človek ostal celý život zdravý.

Jedinou akou – takou odpoveďou od psychológov a psychiatrov na otázku ako vyzerá prevencia pred duševným ochorením, je správny aktívny životný štýl. V posledných rokoch sú to populárne slová, ale žiaľ, každý si za tým predstavuje niečo iné. Odborníci hovoria, že treba pracovať ale aj kvalitne oddychovať. (Pričom ležanie pri telke sa za kvalitný oddych nepovažuje.)

Treba poznať aj žiaľ ale aj radosť. V našom živote sú aj krásne chvíle aj škaredé chvíle. Tak treba život brať. Radovať sa a deliť sa o dobré, ale aj smútiť a zdieľať smútok s blízkymi. Ani na radosť ani na žiaľ nemusíme byť sami. My máme v Lige krásny materiál o tom, ako si zachovať duševné zdravie. Nájdite ho tu na našej webstránke: volá sa Desatoro. Poradí vám, že o svojich veciach treba hovoriť, že sa treba stretávať s ľuďmi, že treba aktívne robiť niečo, čo vás baví a teší. Že možno treba robiť aj niečo zadarmo, len tak, pre druhých. A že táto nezištná aktivita zdvihne vaše pošramotené sebavedomie. Že treba robiť niečo užitočné, čo urobí našim blízkym radosť. Ich radosť poteší aj nás a zlepší naše duševné zdravie