Liga za duševné zdravie SR

Cesta II.

Pozývam vás, aby ste sa skúsili pozrieť aký kus cesty ste od svojho narodenia prešli. Odkedy ste prišli na tento svet a učili sa robiť prvé kroky, učili sa hovoriť, rástli ste z rodiny do sveta. Do škôlky, školy, učili sa písať, čítať, myslieť – pozerať sa na svet a na seba v ňom. Živila vás láska a poháňala túžba. A nech ste mali na svojej ceste akékoľvek prekážky, zvládli ste to. Možno ste museli liezť na vysoké bralá, na stromy, preskakovať balvany, močiare a potoky, aby ste rástli a mocneli, objavovali zdroje svojej sily, energie a spokojnosti – zvládli ste to.

Možno ste zažili aj veľa slnka, teplých dažďov lásky, objatí a podpory, aby ste tak našli aj svoje zdroje radosti, nadšenia, zvládli ste to. Možno ste si uvedomili ten nástroj, ktorý mate plne k dispozícií – vaše telo so všetkými zázrakmi, ktoré vie robiť a ktoré v sebe skrýva – vaše myslenie, cítenie, vašu dušu vo vás. Vždy keď ste vyliezli na kopec, ktorý bol vaším cieľom ste odhalili nový nádherný horizont života s novými kopcami, na ktoré treba vyliezť, novými jazerami do ktorých sa treba ponoriť a cestami, ktoré treba prejsť. Zvládli ste to.

Ten kopec, na ktorom stojíte teraz je mimoriadny. Lebo je tu a teraz, žiarivý a trochu nebezpečný. Odkrýva nový a nepoznaný horizont. Vy práve zvažujete, ktorou cestou ísť, a do ktorej vody skočiť, kde sú levy a kde prítulné ktoré zvieratá. Ktorá krajina bude domovom pre vás v nasledujúce dni a roky. Toľko možností a tak ťažký výber, ale zvládnete to. Vaše dospelé bytosti nesú v sebe stopy toho čo ste prežili. Jazierka sú v hĺbke duše, pohoria smútku a  zmarených nádejí, jaskyne strachu, skaly hnevu a pramene nádeje, studničky šťastia, masívy múdrosti poznania.

Čokoľvek príde ako výzva k vám – zvládnete. Predstavte si ten pocit, keď naraz viete ktorou cestou ísť, ako rýchlo, kde odpočívať a kde pridať. V sebe hlboký pokoj a v dôveru v svoje rozhodnutie, lebo máte vštko, čo k tomu potrebujete – schopnosť vidieť a počuť, milovať a túžiť, pracovať a zabávať sa, telo, dušu aj srdce, všetko potrebné.

Oceňte všetku tú námahu, vynaloženú na cestu. Prijmite dobré aj zlé, ako vaše a verte, že zvládli ste to a zvládnete svoj život tak, že budete naďalej drahocenným darom pre tento svet.