Liga za duševné zdravie SR

Liga na Pohode s témou: „Koho lákajú drogy“ v Optimistane Nadácie Orange

Psychiatra Jozefa Hašta zaujala téma diskusie „Koho lákajú drogy“ a rád prijal pozvanie prísť aj v tomto roku diskutovať s nami na Festival Pohoda do Trenčína. Hlavne, keď sám je trenčan.

Moderátor Dado Nagy a psychiater Jozef Hašto na Pohode

Na tohtoročnej Pohode bola Liga za duševné zdravie v Optimistane Nadácie Orange s diskusiou na tému: „Koho lákajú drogy“. Odborníkom, ktorý diskutoval bol vynikajúci psychiater MUDr.Jozef Hašto a priviedol aj vzácneho hosťa, členku „anonymných narkomanov“, zaujímavú mladú ženu, ktorá má kruté skúsenosti s drogami najhrubšieho zrna, dokonca aj s pervitínom, ale, ktorá je už 14 rokov „čistá“. Dozvedeli sme sa, akých ľudí lákajú drogy, dozvedeli sme sa, že každý z nás rád zakúsi slasť (máme na to centrum v mozgu), ale slasť nám vie spôsobovať aj dlhý beh, milovaný koníček, krásna láska či nevídaný úspech. Drogy sú ale skratka k takejto slasti, ktorú si telo veľmi kruto odskáče a závislosť sa nedá vyliečiť, ostanete navždy abstinentom, a to samozrejme, v tom lepšom prípade. Naša hosťka ostala v anonymite, schovali sme ju za roletky, ale nakrútili sme aj s ňou špeciálny rozhovor, ktorý zavesíme na webku. Rada sa s nami podelila o svoje skúsenosti z mladosti, kedy aj vďaka kamošom a problémom vo vzťahoch doma aj inde spadla do drogovej závislosti. 

hosťka bo
hosťka bola ukrytá

Počkajte si na toto video, aj keď neuvidíte jej tvár to, čo hovorí je veľmi zaujímavé. Hovorí to totiž niečo o každom z nás, lebo ľudia sa vždy niečim opájali, opíjali… aj zvieratká si radi dajú z kvaseného ovocia a potom sa trošku tackajú. Ale my ľudia nevieme, kedy dosť a chceme priveľa radosti, priveľa lásky, priveľa úspechov a zabudneme, že priveľa jedného znamená, že to stratí chuť. Keby sme mali len samú radosť a žiadnu strasť, tak nemáme s čím porovnať! Nevieme, že je to radosť, keď ju máme stále!

MUDr. Jozef Hašto
MUDr. Jozef Hašto

Aj závislým po krátkom čase prestane byť dobre, a chcú mať stále viac drogy, ktorá ale stojí viac peňazí a prináša menej slasti. A dozvuky po „opici“ sú stále horšie a horšie, až sa nedajú vydržať.

Moderátor Dado Nagy a
Moderátor Dado Nagy

Diskusia na Pohode mala vysokú návštevnosť, téma bola horúca a zaťala do živého, pretože drogy sú žiaľ súčasťou našich životov. vynikajúci odborník a ešte lepšia „hosťka“, ktorá sa rozhodla nemlčať a dať ostatným vedieť, aké to je, keď droga riadi váš život a aké to je ťažké vrátiť sa do „normálu“ a tešiť sa, že ten normál je vlastne úžasný ….

Pripravujeme aj nakrútené rozhovory s našimi hosťami na diskusii a aj s návštevníkmi Festivalu, tak sa máte na čo tešiť.

Vážne tváre pri náročnej téme
Vážne tváre pri náročnej téme

Olga Valentová