Liga za duševné zdravie SR

Analfabeta Negramotná – Čítame s porozumením

Projekt na podporu návykov detí vnímať čítaný text s porozumením

Projekt pomáha rozvíjať čitateľské schopnosti, skúsenosti a vnímavosť. Zameriava sa na vydávanie kvalitných domácich diel pre deti a na sprostredkovanie čítania ako zážitku, zábavy a objavovania hodnôt. Výberom titulov je určený čitateľom od najmenších po dospievajúcich. Projekt má symbolický názov podľa prvej knihy v tomto edičnom rade.

V prípade záujmu volajte: (02) 6381 5592 alebo 0918 607212

Lepšie vnímame text, ktorý prežívame

Názov projektu pochádza z prvej knihy v tomto edičnom rade Analfabeta Negramotná (2011) od Jána Uličianskeho. Symbolicky charakterizuje samu filozofiu projektu. Hlavná postava Betka Bábiková s prezývkou Beta Analfabeta prežije zázračnú noc v knižnici. Stretne sa pritom s hrdinami detských príbehov a vnútorne s nimi rastie a dozrieva. Aj projekt je svojimi titulmi určený od najmenších po dospievajúcich čitateľov. Príručky ku knihám sú pomyselnými mostmi. Pomáhajú čitateľovi nadviazať s textom dôležitú citovú väzbu. Práve s emocionálnym prežívaním textu majú totiž deti v dnešnej kultúre ťažkosti. Často sa dostatočne nenaučia vytvárať citové väzby.

Ján Uličiansky:

Analfabeta Negramotná

ANALFABETA NEGRAMOTNÁ

ilustrácie: Vlado Král

formát: 16,8 × 23 cm, 96 strán

cena: 7,90 € 

odporúčané deťom od 9 rokov

Odporúčaná didaktická pomôcka pre základné školy s doložkou Ministerstva školstva SR z apríla 2014.

» Najkrajšia a najlepšia detská kniha zimy 2011 v súťaži organizovanej Bibianou

» Víťaz ankety Zlatá rybka – Detská kniha roka 2012

Je tesne pred Štedrým dňom. Betka Bábiková, prezývaná aj Analfabeta Negramotná pre jej nezáujem o čítanie akéhokoľvek druhu, sa omylom nechá zavrieť do knižnice. To sa v Knihovanoch nad Váhom začnú diať veci! V tichom šere knižnice vystupujú z kníh svetoznáme knižné postavy jedna za druhou… Janko Hraško, Pinocchio, Pipi Dlhá pančucha, Anna zo Zeleného domu a ďalší s rovnakým cieľom – pomôcť Analfabete vyriešiť jej tri životné záhady: ako sa volá jej neznámy otecko, kde sa stratil jej prívesok s lebkou a empétrojkou a prečo od nej každý chce, aby čítala… Takmer vianočný príbeh je plný neuveriteľných dobrodružstiev a zábavných situácií.

Ján Milčák:

Rozprávka o oslíkovi

Rozprávka o oslíkovi

ilustrácie: Renáta Milčáková

formát: 16,8 × 23 cm, 88 strán

cena: 7,90 € 

odporúčané deťom od 8 rokov

» Najkrajšia a najlepšia detská kniha leta 2012 v súťaži organizovanej Bibianou

Na začiatku príbehu je plátno alebo biely papier, aby vznikol obrázok. A zázračný maliar, v ktorého moci je nakreslený obrázok oživiť. Stačí sa mu prihovoriť. Takto sa narodí oslík. Najprv s tromi nohami… Ale čo by to bolo za kocúra Kilimandžára, dovtedy maliarovho jediného priateľa, ktorý toľko mudruje a dobiedza, kým maliar nedokreslí oslíkovi aj štvrtú nohu. A už sa môže začať príbeh o priateľstve, vzájomnej pomoci, klebetnom vrabčiakovi, Kilimadžárovej kamoške Frederike, klaunovej opičke, hrbatom dievčatku Dorotke, a najmä o tom, ako spoločne zachránia radosť z rúk chamtivých zlodejov.

Jozef Lenhart:

Čierne zlato (Povesti z Hornonitria)

Čierne zlato

 

formát: 16,8 × 23 cm, 374 strán

cena: 7,90 € 

odporúčané deťom od 9 rokov

» Najkrajšia a najlepšia detská kniha jesene 2012 v súťaži organizovanej Bibianou

Súbor trinástich povestí je prvým knižným spracovaním a upozornením na dodnes nepoznané duchovné dedičstvo Hornej Nitry. Povesti sú často tematicky posunuté až do polohy rozprávky a popri historických postavách v nich vystupujú aj vybájené a rozprávkové bytosti, ako sa na správne povesti patrí. V trinástich textoch ožíva dávno zaniknuté salašníctvo, uhliarstvo, niekdajšie remeslá, ale i tragické osudy ľudí, ktorí tu žili. Povesti sú motivicky rôznorodé, často tematicky posunuté až do polohy rozprávky. Sugestívne a emocionálne vypäté deje balansujú na hranici drámy, mystiky a pitoresknosti, nájdeme v nich zemitý humor, typický pre tento región. Ide o rodinný titul nielen pre deti, ale pre všetkých, ktorí obľubujú povesť ako žáner a túžia bližšie spoznať tento slovenský región.

Martin Vopěnka:

Spiace mesto (prvá časť trilógie)

Spiace mesto

ilustrácie: Daniela Olejníková

formát: 15 × 21 cm, 264 strán

cena: 8,90 €

cena za celú trilógiu: 17 €

odporúčané deťom od 10 rokov

Vydajte sa na dobrodružnú cestu do sveta, kde všetci rodičia spia a kde sa začína nemilosrdný boj o prežitie detí vo svete zostávajúcich dospelých… Štyria súrodenci, najstarší Krištof, dvojčatá Ema a Kristína a malý Samuel, žili ešte donedávna v šťastnej rodine. Jedného rána sa však prebudili v hroznej situácii. Ich rodičia upadli do záhadného spánku a oni si musia odrazu poradiť úplne sami. Ako zistili, zaspali všetci rodičia na celom svete. A čo je ešte horšie, malého Samuela im unesie neznámy muž! Pre súrodencov sa začína každodenný boj, v ktorom víťazia tí silnejší, prefíkanejší a bezohľadnejší. Zároveň ale poznávajú, aké dôležité je držať spolu, pomáhať si a nevzdávať sa. Podarí sa im malého Samuela zachrániť? A ako rodičov opäť prebudiť?

Martin Vopěnka:

Spiaca spravodlivosť (druhá časť trilógie)

Spiaca spravodlivost

ilustrácie: Daniela Olejníková

formát: 15 × 21 cm, 264 strán

cena: 8,90 €

cena za celú trilógiu: 17 €

odporúčané deťom od 10 rokov

V prvom diele trilógie Spiace mesto rodičia na celom svete zaspali. V druhom ide o záchranu stratených detí a dolapenie zločincov. Väčšina rodičov sa už prebudila zo záhadného spánku, vyhraté ale zďaleka nie je. Tí, ktorých deti ostávajú stratené, totiž ďalej spia. Svet sa od základov zmenil. Deti prežili niečo, čo ich rodičia len ťažko pochopia. Mnoho únosov a vrážd, ktoré sa stali počas spánku rodičov, zostalo nepotrestaných. Polícia, súdy, vláda ani prebudení rodičia sa k tomu, čo sa stalo, už nechcú vracať. S tým sa deti nemôžu zmieriť. Púšťajú sa na vlastnú päsť do nebezpečného pátrania po deťoch, ktoré sa nenašli. Zapájajú

sa aj súrodenci Krištof, Kristína, Ema a Samuel. Križujú však plány obchodníkom s deťmi, a preto im ide znovu o život… Prečo niektorí rodičia stále spia? Tretí diel trilógie Spiace tajomstvo túto záhadu vyrieši.

Martin Vopěnka:

Spiace tajomstvo (tretia časť trilógie)

SpiaceTajomstvo

ilustrácie: Daniela Olejníková

formát: 15 × 21 cm, 240 strán

cena: 8,90 €

cena za celú trilógiu: 17 €

odporúčané deťom od 10 rokov

V prvej knihe Spiace mesto všetci rodičia záhadne zaspali, mesto prestáva fungovať a situáciu zneužíva gang únoscov detí. V druhej knihe Spiaca spravodlivosť rodičia precitnú zo spánku a všetci pátrajú po obchodníkoch s deťmi. Spiace tajomstvo prináša rozuzlenie celej trilógie. Gang únoscov sa síce podarilo pochytať, ale mnoho detí je aj tak stále nezvestných. Čo sa skrýva za spánkom rodičov? Sú to podozrivé pokusy doktora Verherena? Alebo niečo celkom netušené? Súrodenci Krištof, Ema, Kristína a Samuel navštevujú svojho zraneného otca v nemocnici, kde sa dejú zvláštne veci. Podarí sa im odhaliť záhadu spánku? Nepadnú do pasce v pochmúrnom prostredí obrovskej nemocnice? Alebo sa práve oni dostanú za hranice doterajšieho poznania? Prežite s nimi neuveriteľný príbeh spiaceho mesta až do konca.

 

Ján Uličiansky:

Tajomstvo Čierneho Dvora

Tajomstvo Cierneho Dvora

ilustrácie: Ľubo Paľo

formát: 15 × 21 cm, 120 strán

cena: 7,90 € 

odporúčané deťom od 9 rokov

Tajomstvá bývajú rôzne. Vojenské, služobné, poštové, obchodné, lekárske… Jedenásťroční chalani Peter Černý a Paolo Nero sa práve stali susedmi v novej vilovej štvrti. Náhodou spolu odhalili jedno veľké tajomstvo. Dlhé roky bolo ukryté v podzemí kaštieľa Čierny Dvor. Kam zmizol záhadný gróf Schwarzhof , ktorý ho po sebe zanechal? Kam chlapcov zavedie tajná chodba? A kto sa stane novým majiteľom kaštieľa? Spoločné tajomstvá môžu ľudí spájať i rozdeliť. Niekedy pri nich môže ísť aj o život!

Pavol Dobšinský/zostavil Igor Válek:

Nebojsa! a iné HORORozprávky

Nebojsa

ilustrácie: Rudolf Cigánik

formát: 16,8 × 23 cm, 88 strán

cena: 7,90 €

odporúčané deťom od 9 rokov

» Najkrajšia detská kniha jari 2013 v súťaži organizovanej Bibianou

Koho lákajú (a príjemne ľakajú) tajomné príbehy, horory, upírske ságy či zombícke historky, nájde ich aj v zlatom fonde slovenských ľudových rozprávok. Uchovali nám ich zberatelia na čele s Pavlom Dobšinským a s obľubou po nich siaha každá generácia. Dnešnému detskému čitateľovi teraz prinášame trinásť z nich (zakliate číslo 13) v novej úprave a v novom šate súčasnej slovenčiny. Hmýria sa v nich štrašidlá a sily pekelné; draci, šarkany aj hadie potvory; ježibaby, strigôni, hrozný škriatok aj vlkolak; záhrobné bytosti, nemŕtvy mŕtvy aj všemocná kmotra Smrť. Ľudová múdrosť vraví: kto sa bojí, nech nejde do lesa. Rozprávkový hrdina Nebojsa by mohol dodať: kto sa bojí báť, môže prísť o veľa fantastických, vzrušujúcich a krásne mrazivých zážitkov. Práve takých, aké ponúka aj táto bohato ilustrovaná rozprávková knižka.

Klára Jarunková:

O psovi, ktorý mal chlapca

O psovi

 

ilustrácie: Dana Zacharová

formát: 21 × 21 cm, 48 strán

cena: 6,90 €

odporúčané deťom od 5 do 9 rokov

Som dospelý pes a jedlo si zoženiem aj sám. Prenocujem hocikde, aj pod holým nebom. O to nejde. Lenže starať sa nemám o koho! Takto si vravel psík, ktorý bol presvedčený, že ku každému psovi patrí aspoň jeden človek. A tak si jedného pre seba aj vyhliadol. Rozhodnutie psíka, že si nájde svojho človeka, je celkom dobrý dôvod na príbeh. Aj to, že si vyberie malého chlapca. Ale najzaujímavejšie je, že všetko sa vyvinie predsa len trochu ináč, ako by sa na prvý pohľad zdalo… Rozprávka našej najprekladanejšej detskej autorky Kláry Jarunkovej O psovi, ktorý mal chlapca vyšla doteraz v slovenčine dvakrát. Vydali ju aj v ďalších desiatich jazykoch, v nemčine dokonca štyri razy. A teraz je pripravená opäť osloviť novú generáciu detí.

Gabriela Dittelová:

Roztopašná knižka

Roztopasna Knizka

 

 

ilustrácie: Zuzana Lipnická

formát: 21 × 21 cm, 48 strán

cena: 6,90 €

odporúčané deťom od 4 do 7 rokov

Zauzlená žirafa, roztopašné mačatá, parádnica levica, chobotové kvarteto, zaľúbený koník, veľryba v plavkách, kamzík gitarista a celá hŕba ďalších zvieratiek v hravých rýmoch a milých obrázkoch. To je ďalšie spoločné dielko Gabriely Dittelovej a ilustrátorky Zuzany Lipnickej, ktoré predtým vytvorili úspešnú Knižku pod vankúš. Roztopašná knižka je tu nato, aby deti nechali cez deň pod vankúšom nočné zvieratká odpočívať a mohli sa pustiť do ďalších veršíkov už od rána. A majú sa na čo tešiť. Zažijú psiu psinu, vtáčí futbal, stavanie tuleniakov alebo oslí pravopis. Zabaví ich aj ježko, čo sa chce mačiť, dobrácky vlk, smädná ťava a krikľavý papagáj, svište, raky, šťuky, prefíkaná líščia matika či blší inzerát. Stačí si vybrať.

Ján Uličiansky:

Leonardo, kocúr z ulice

Leonardo-kocúr-z-ulice

 

 

ilustrácie: Martina Matlovičová

formát: 21 × 21 cm, 48 strán

cena: 6,90 €

odporúčané deťom od 6 do 9 rokov

» Najkrajšia a najlepšia detská kniha zimy 2013 v súťaži organizovanej Bibianou

Ján Uličiansky vie veľmi dobre, aká býva s mačkami psina. Ehm, teda vlastne galiba. Ale zároveň má pre ne ohromnú slabosť. Ryšavý kocúr Leonardo preto nie je len hocijaká vymyslená rozprávková bytosť. Pôsobí úplne ako živý, ba priam naozajstný. Je doslova miláčikom domácnosti a môže sa ľahko stať aj členom vašej rodiny. Jeho príchod na svet a spolužitie s pánom domácim, nezadržateľné dospievanie a rôzne príhody so stravovaním, kúpaním, hraním aj spaním, športovaním, skrývaním aj medzinárodným súťažením tvorí krásny príbeh tejto knižky. Príbeh, v ktorom sa deti presvedčia, že všetky príslovia, porekadlá a ľudové múdrosti o mačkách a s mačkami majú fakt niečo do seba.

Daniel Hevier:

Svet zachránia rozprávky

SVET_zachrania-rozpravky_OBALKA

ilustrácie: Daniel Hevier

formát: 16,8 × 23 cm, 104 strán

cena: 7,90 €

odporúčané deťom od 6 do 9 rokov

» Najlepšia detská kniha zimy 2014 v súťaži organizovanej Bibianou

Krištof, školská hokejová hviezda, sa za čudných okolností zoznámi s dievčaťom, ktoré predáva po uliciach zapaľovače. Tajuplná Zaraza patrí k cudzokrajným kočovníkom, zdržiavajúcim sa v tábore za mestom. Tí sa pretĺkajú moderným svetom ako spoločnosť, ktorá čerpá z tradícií a hodnôt predkov, zo spojenia s mágiou a energiou prírody. Mesto je, naopak, svetom trhu, vplyvu a moci. Náklonnosť medzi Krištofom a Zarazou prebúdza útržky pamäti tuláka Andersa, ktorý hľadá svoju zabudnutú identitu, a mladá dvojica mu pripomína čosi z vlastnej minulosti. Príbeh sa zauzlí, keď Krištofov otec prijme pracovnú ponuku Eminenta, aby sa najprv on a neskôr aj Krištof stali súčasťou nebezpečného plánu. Ide o záhadnú firmu, premieňajúcu energiu ľudskosti na dokonalý ľad. Dôsledky zasiahnu celé mesto, prudko sa ochladia medziľudské vzťahy, začína prevládať zloba, odcudzenie, ľahostajnosť. Krištof sa upisuje Eminentovi za vidinu hokejovej kariéry a vzdáva sa rodiny aj dievčaťa. Práve Zaraza ho však záchrani plamienkom zapaľovača, a najmä plameňom svojej lásky, ktorá roztopí ľad v jeho srdci. V Krištofovi a Zaraze akoby ožíval andersenovský príbeh Kaja a Gerdy. Rozprávkové motívy tak prinášajú víťazstvo nad zlom a temnými silami.

Ján Milčák:

Starec, ktorý lietal

Starec ktorý lietal

ilustrácie: Juraj Martiška

formát: 21 × 26 cm, 88 strán

cena: 7,90 €

odporúčané deťom od 6 do 9 rokov

» Najkrajšia a najlepšia detská kniha jesene 2014 v súťaži organizovanej Bibianou

Vitajte v čarovnej krajinke pod levanduľovou oblohou, v rozprávke o radosti a iných tajomstvách života. Vaším sprievodcom je lietajúci starec s vreckom na spomienky a s túžbou zaletieť až k modrým vrchom. Navštívite spolu kamenné mesto, kaštieľ so smaragdovou knižnicou či dom na kopci, kde býva myška, čo číta knihy, aby sa dozvedela všetko o radosti. Cestou stretnete vtáčika so zázračným zrnkom pšenice, muzikantov, ryšavé dievča na káre, ktorú ťahá biely cap, prepelicu, čo vás nasýti semienkom viky lesnej. Alebo kocúra Kilimandžára, starenku, ktorá hľadá Smrť, plamienku driemavú, včelie dievčatko či maliara, ktorého maľby ožívajú. Ba dokonca aj spisovateľa s modrými očami. Ozaj, a vedeli ste, že každý vtáčí spev je sedmokrásny?

Marta Šurinová:

Záhada čarovného vajíčka

Záhada čarovného vajíčka

ilustrácie: Alena Wagnerová

formát: 21 × 26 cm, 80 strán

cena: 7,90 €

odporúčané deťom od 6 do 9 rokov

Zažite dobrodružné prázdniny u tety Katky Kráľovej a odhalíte záhadu čarovného vajíčka sliepočky Liliputky. Zoznámte sa s kocúrom Salinatúrom, načúvajte, o čom si šepkajú Želka s Elkou v škatuli od topánok, a spoznajte cezpoľných obyvateľov zberného dvora. Sledujte akciu na záchranu kohútika Liliputíka, premýšľajte o čiernej sliepke, ktorá sa vkráda do snov, a všimnite si šikovného netopiera, čo sa objavil v pravej chvíli. Keď dočítate, zatvorte oči a srdcom hľadajte záhradu Katky Kráľovej. Možno tam niekde pod lopúchom ešte stále leží zabudnuté čarovné vajíčko. Veľa šťastia a odvahy! Dôverujte svojmu srdcu, ukáže vám správny smer.

Ľuboslav Paľo:

Veľká nuda (Tim a Pim)

Veľká nuda

 

 

ilustrácie: Ľuboslav Paľo

formát: 21 × 21 cm, 40 strán

cena: 7,90 €

odporúčané deťom od 6 do 9 rokov

» Najkrajšia a najlepšia detská kniha zimy 2013 v súťaži organizovanej Bibianou

Myšiaci Tim a Pim jedného dňa zistia, že majú chuť robiť niečo neužitočné. Keď to skúsia a prestane ich to baviť, rozhodnú sa, že sa budú nudiť. To je nápad! Aby ich však pri tom nik nerušil, prehľadajú okolie, až nájdu lúku, ako stvorenú na nudenie. Lenže vo vysnívanej nude im prekážala vysoká tráva a horúce slnko. Keď lúku pokosia a pohrabú a vlastnoručne si postavia prístrešok proti úpalu, načisto sa unavia a vyhladnú. Zmajstrujú teda stôl a stoličky a prinesú si večeru. Tak pochopia, že skutočná nuda je vlastne veľmi ťažká práca.

Obrázková knižka so zrozumiteľným príbehom a úsmevným poučením pre malé deti. Umožňuje rodičom či vychovávateľom viesť deti predškolského a raného školského veku k vnímaniu jednoduchého deja formou knižného rozprávania. Hravým spôsobom učí „abecedu“ výrazových prostriedkov, ako je dialóg, metafora, hyperbola, humor a pod.

Posledné strany patria hravým úlohám na cibrenie čitateľskej pamäti, pozornosti a bystrosti.