Liga za duševné zdravie SR

Relaxácia a meditácie 2. časť

          Cesta  I.

Celý svoj život sme na ceste. Hneď ako sme sa narodili na tento svet, začala sa kľukatiť pred  nami. Najskôr nás na nej nosili, potom podopierali, vodili za ručičku, až sme sa cítili pripravení postaviť sa na vlastné nohy a ísť. Spolu s ostatnými. Rodinou, priateľmi, v skupinách, aj sami. Je na nej aj veľa cudzích ľudí, možno je načase uvedomiť si, že sú podobní ako my, ale nikto nie je úplne rovnaký Každý sme jedinečný, nikto nás nemôže nahradiť. V pamäti buniek vášho tela je uložené aká bola vaša cesta doteraz. Kedy išla strmo hore, že ste ledva lapali po dychu, kedy sa kľukatila, až ste si neboli istí, či je to stále vaša cesta a správny smer, kedy padala do priepasti, až vám vyrážalo dych, kedy šla pekne pomaly, pokojne. Všetko ste to  prekonali, prežili, zažili aj užili si to – zvládli ste to.

Nech  išla vaša cesta akokoľvek strmo hore, či kolmo z kopca, vy ste šli. Aj keď ste nestačili s dychom, aj keď ste sa zadúšali od smiechu, či nevideli od sĺz. Zvládli ste to. Pamätáte si tie pocity zo stúpania, klesania, miernej rovinky, tienistých úbočí, i slnkom zaliatých plání, o ktorých ste chceli, aby trvali večne..aj tie chvíle, keď ste už nevládali ani krok… ale šli ste.

Dokázali ste to až doteraz. Tu a teraz …  Vaša cesta naďalej pokračuje a vy  môžete pokojne očakávať všetko, čo vás na nej postretne. S istotou, že ste  pripravení, veľa ste sa už naučili.. stále ste zvedaví aj na to nové, ktoré bude prvýkrát. Na to nové, ktoré spôsobuje, že sa neustále učíme, rastieme a rozvíjame svoje schopnosti, možnosti svojho života. Môžete sa pokojne pozerať do budúcnosti. Všetko bude ako má byť. Keď budete robiť svoje najlepšie, myslieť s dôverou a láskyplne, vidieť dobré a pekné veci života, také budú ku vám prichádzať. Každá ťažkosť bude skúsenosťou, výzvou, prostriedkom k rastu. Niet sa čoho báť. Pokoj, nádej, dôvera. Odvaha, ktorú ste k tejto ceste získali vám bude dobrým sprievodcom.

 

             Cesta II.

Pozývam vás, aby ste sa skúsili pozrieť aký kus cesty ste od svojho narodenia prešli. Odkedy ste prišli na tento svet a učili sa robiť prvé kroky, učili sa hovoriť, rástli ste z rodiny do sveta. Do škôlky, školy, učili sa písať, čítať, myslieť – pozerať sa na svet a na seba v ňom .Živila vás láska a poháňala túžba. A nech ste mali na svojej ceste akékoľvek prekážky, zvládli ste to. Možno ste museli liezť na vysoké bralá, na stromy, preskakovať balvany, močiare a potoky, aby ste rástli a mocneli, objavovali zdroje svojej sily, energie a spokojnosti – zvládli ste to.

Možno ste zažili aj veľa slnka, teplých dažďov lásky, objatí a podpory, aby ste tak našli aj svoje zdroje radosti, nadšenia, zvládli ste to. Možno ste si uvedomili ten nástroj, ktorý mate plne k dispozícií – vaše telo so všetkými zázrakmi, ktoré vie robiť a ktoré v sebe skrýva- vaše myslenie, cítenie, vašu dušu vo vás. Vždy keď ste vyliezli na kopec, ktorý bol vaším cieľom ste odhalili nový nádherný horizont života s novými kopcami, na ktoré treba vyliezť, novými jazerami do ktorých sa treba ponoriť a cestami, ktoré treba prejsť. Zvládli ste to.

Ten kopec, na ktorom stojíte teraz je mimoriadny. Lebo je tu a teraz, žiarivý a trochu nebezpečný. Odkrýva nový a nepoznaný horizont. Vy práve zvažujete, ktorou cestou ísť, a do ktorej vody skočiť, kde sú levy a kde prítulné ktoré zvieratá. Ktorá krajina bude domovom pre vás v nasledujúce dni a roky. Toľko možností a tak ťažký výber, ale zvládnete to. Vaše dospelé bytosti nesú v sebe stopy toho čo ste prežili. Jazierka sú v hĺbke duše, pohoria smútku a  zmarených nádejí, jaskyne strachu, skaly hnevu a pramene nádeje, studničky šťastia, masívy múdrosti poznania.

Čokoľvek príde ako výzva k vám – zvládnete. Predstavte si ten pocit, keď naraz viete ktorou cestou ísť, ako rýchlo, kde odpočívať a kde pridať. V sebe hlboký pokoj a v dôveru v svoje rozhodnutie, lebo máte vštko, čo k tomu potrebujete – schopnosť vidieť a počuť, milovať a túžiť, pracovať a zabávať sa, telo, dušu aj srdce, všetko potrebné.

Oceňte všetku námahu, vynaloženú na cestu, prijmite dobré aj zlé, ako vaše a verte, že- zvládli ste to a zvládnete – svoj život tak, že budete naďalej drahocenným darom pre tento svet. 

 

           Rieka života

Usaď sa pohodlne na svoju stoličku…Nadviaž spojenie so svojím dychom a začni dýchať vedome a zhlboka  – do brucha. Môžeš zavrieť oči. So zavretými očami vnímaj všetky zvuky, ktoré sa ozývajú, ktoré sú stále menej dôležité, pretože stále lepšie počúvaš svoj dych. Tie jemné záchvevy vzduchu ,ktoré prúdia nosom dovnútra a von.. vlastným rytmom, podobným rytmom mora, morských vĺn, ktoré prichádzajú a zase sa vracajú… približujú sa a zasa sa oddiaľujú. Tvoj dych je stále hlbší a ty si stále uvoľnenejší, možno už teraz cítiš nejakú zmenu. Je v poriadku než cítiš čokoľvek. Tvoje telo samo najlepšie vie ako sa čo najlepšie  odreagovať a uvoľniť, či už tomu procesu venuješ pozornosť, alebo nie. S každým nádychom si hlbšie a ďalej..myšlienky, ktoré sa ti zdali dôležité sú stále vzdialenejšie a ty si od nich slobodnejšia .A vieš, že nie je potrebné nič robiť, že nemusíš  rozumieť a chápať..načúvaj len môj hlas…bude ťa doprevádzať na ceste do ríše fantázie. Vydaj sa v predstavách na breh rieky. Vnímaj farbu tej rieky. Vnímaj ako sa pohybujú vlny.,ako rieka plynie.. Trblietanie a lesk hladiny. Vôňu rieky..

Z akého smeru prichádza?…kam plynie?.. A ako tak sleduješ pohľadom prúd rieky a tam tvoj pohľad o niečo zavadí a zotrvá. Samé od seba sa vynárajú spomienky nato, ako doteraz plynul tvoj život….sú to myšlienky alebo obrazy…najskôr sú možno vzdialené..ale vynorujú sa stále bližšie a jasnejšie. Objavuje sa jedna scéna…a teraz ďalšia.. a možno ešte ďalšia scéna…riaď sa pritom všetkom vlastným tempom, tempom svojho dychu…Chápeš jasnejšie a hlbšie ako predtým. Vynoruje sa otázka a nie je to hodnotenie.: ako doteraz plynula rieka môjho života? Pomaly a lenivo, alebo rýchlo…Okolo útesov a cez  stavidlá.   Ako úzka riečka alebo mocný tok. V ohyboch a zátočinách ,alebo rovno ako strela?  Kde bolo prítoky, stavidlá, priehrady…Aké a kde boli bójky, ukazujúce cestu… Kde sú miesta čírych vôd a kde je voda kalná…. Cítiš silu, vychádzajúcu z toku tejto plynúcej rieky…. Okamih za okamihom… Hodinu za hodinou … Deň za dňom… Rok za rokom… Rok čo rok plynie ďalej.

Stopa tvojho života…tok tvojej rieky… Tvoj pohľad zvedavo putuje po prúde rieky a vedie ťa… a ty sa odvažuješ pozrieť do budúcnosti. Kam ťa pohľad nesie? Do akej neznámej krajiny? Na aké miesta a akým ľuďom: Nech je to čokoľvek, ty si proste vyberáš to najlepšie. A teraz je čas vyraziť .Všetko, na čom záleží si môžeš priniesť zo sebou. Do tohto priestoru a tohto času. Otvor oči pretiahni sa, precitni, a vráť sa so všetkým, čo si prežila, späť.

                                                    Weber  – J. Kusá

             Miesto pre nové možnosti

Dovoľte si byť v spojení so svojím dýchaním. Rada by som vás pozvala na to miesto vo vašom vnútri, kde máte ten poklad, ktorý nesie vaše meno, ktorý má všetky zdroje, ktoré potrebujete na čokoľvek, čo chcete urobiť…Tieto zdroje vám umožnia ísť kamkoľvek, zmeniť čokoľvek , čo chcete: sú nimi vaše schopnosti vidieť a počuť, dotýkať sa a ochutnávať, čuchať, cítiť a myslieť, pohybovať sa a hovoriť predovšetkým, alebo nadovšetko: môcť si vybrať- vybrať si to, čo sa vám hodí v tomto okamihu v čase. Keď si prezeráte to všetko, čo ste teraz získali, všimnite si, čo z toho vám stále dobre vyhovuje. Vydržalo to skúšku v čase a jeho užitočnosť pre vás môže ešte narastať….Vo vašom psychickom šatníku sú však aj tie veci, z ktorých ste už vyrástli a ktoré už viac nepotrebujete. Sú to tie veci, ktoré vám doteraz dobre slúžili napr. pokiaľ ste niekedy v minulosti, keď ste vyrastali, nedokázali byť tvrdohlaví možno by ste si často nevedeli rady a zostali stáť. Možno, že to už nepotrebujete, prinajmenšom v tejto podobe…

Takže by ste sa mohli pozrieť do svojho psychického šatníku., keď si chcete niečo dať na seba a všimnúť si, či je tam niečo, čo vám už nesedí? Možno vám to už prináša úsmev pri spomienke a alebo i trochu bolesti . Avšak nejak vám to poslúžilo. Mohli by ste poznať, že prišiel čas to zanechať a s požehnaním opustiť? Teraz, keď už poznáte niečo lepšieho, alebo vidíte veci jasnejšie, alebo ich vidíte viac, tieto staré postoje už nemajú vo vás dostatočný priestor. Nechajte ju s vaším súhlasom odísť. Ako sa utvára vo vašom vnútri vec voľného priestoru, môžete si dovoliť hľadať tie veci, ktoré chcete a potrebujete a ktoré doteraz nemáte? Môžete sa naučiť čokoľvek chcete, a môže to byť  nová zručnosť, nová láska, nová možnosť, nový spôsob vašeho bytia a vaše telo bude pritom spolupracovať, pretože je veľmi citlivé na vaše myšlienky. Vek pritom zohráva len malú úlohu…Takže v tomto okamihu si môžete uvedomiť mnoho vecí , ktoré ste prežili, mnoho spôsobov, s ich pomocou ste mohli začať vidieť ďalej hlbšie, počuť ďaleko jasnejšie a významnejšie sa dotýkať, nájsť nové možnosti- najjednoduchšie všetky tieto príležitosti, ktoré ste mali… A keď sa znovu pozriete na všetky púpavy a rozkvitajúce miesta vnútri vás, môžete si uvedomiť, že na celom svete nie je nikto ako vy…. A ako sa budete pozerať dopredu, môžete dosiahnuť to, po čom túžite, pretože máte všetky zdroje.

Môžete tiež milovať samých seba nezávisle na tom či a ako vás milujú iní a pretože prijímate energiu: energiu zo stredu zeme, ktorá vás uzemňuje a ukotvuje, energiu z nebies, ktorá obohacuje vašu intuíciu a predstavivosť a vašu schopnosť byť z druhými ľuďmi…Ako budete kráčať so svojou víziou, vždy budete prežívať neznáme. Pri ceste za neznámym môžete však kráčať bezpečne, pretože si nesiete so sebou všetky svoje zdroje.

 

           Univerzálne časti

Posaďte sa tak pohodlne, ako je to pre vás v túto chvíľu možné a dovoľte si byť v spojení so svojím dychom … dovoľte si pocítiť svoju jedinečnosť, nikto na svete nie je taký ako vy … Možno teraz, keď ste v kontakte so svojím dýchaním, môžete byť v kontakte so spôsobom, akým vaše telo naberá dych … a potom zase vydychuje … Ak cítite, že váš dych končí vo vašej hrudi, dajte mu jemné, láskavé posolstvo a posmeľte ho, aby išiel ďalej, hlbšie do vášho tela tak, aby ste ho cítili vo všetkých častiach svojho tela, v každej bunke … A teraz si dajte povolenie, aby ste si uvedomili svoje jednotlivé univerzálne časti – svoje telo, jeho reč … svoje myšlienky a rozum … pocity, lásku, sexualitu, humor, svoje zmysly, spiritualitu a ďalšie, ktoré vám patria – vyživujúca časť, ktorá sa stará o vašu výživu, interakčná časť, ktorá sa stará o vaše vzťahy, k sebe i k iným. Kontextuálna časť, ktorá sa prispôsobuje a reaguje na prostredie … Môžete ich vnímať, alebo o nich  hovoriť ako by boli samostatné, ale oni nemôžu existovať bez toho, aby boli v spojení s vami a s každou jednotlivou časťou.

Skúste si predstaviť… S ktorými časťami ste zadobre? S ktorými ste bojovali alebo bojujete?

Ktoré ešte spia, alebo dlho spali? Pri ktorých ste sa cítili alebo cítite, že sú nebezpečné, alebo na ne zabúdate?

Ktoré  vám tak bezvýhradne vyhovovali, alebo vyhovujú, že ste chceli, aby boli vašou jedinou časťou?

Buďte si vedomí, že ste skutočný úľ aktivity a že vzrušenie z poznávania môže začať, keď si budete uvedomovať, ako tieto jednotlivé časti spolu súvisia … A vy ste ten, kto ich riadi, vedie a rozhoduje ako vo vás žijú … Uvedomte si že poznávanie každej osoby, každého človeka, ktorého stretáte, je vždy unikátne, aj keď budete pri tom nachádzať podobnosti s inými ľuďmi.

Skúste si pohrať s myšlienkou, že ste kúskom symfónie, že ste kúskom umenia … Ste jedineční … odlišní od ostatných, aj keď ste stvorení z rovnakých farieb dúhy. A teraz sa opäť spojte so svojím dýchaním … a postupne vráťte svoju pozornosť sem, do tejto miestnosti … tempom a spôsobom aký vám vyhovuje … 

 

          Začiatok života prináša do vášho života radosť.

Dovoľte si teraz vrátiť sa v čase, na ktorékoľvek miesto kedy ste boli ešte súčasťou energie vesmíru prítomní, ale vo forme čistej energie- súčasťou univerzálnej sily. A ako ste sa pohybovali, spirituálna podstata spojená s vami vyžiadala novú formu A pri prechode  k tejto forme, keď ste prechádzali mnohými podobami, ocitli ste sa jedného dňa na tejto planéte v podobe dieťaťa. Dieťaťa, ktoré bez vedomého poznania prišlo kvôli špeciálnemu dôvodu, na ktorý ste už dávno zabudli. A keď sa vrátite v predstavách do vnútra tela ženy, ktorá vás nosila, kým sa vaša nová forma zdokonaľovala a tvarovala, uvedomte si zázračnosť tohto formovania, ktoré sa samo dopĺňalo.

Prišli ste v podobe semienka, ktoré vzniklo splynutím dvoch semienok. A každý nasledovný deň sa všetko menilo tak, ako nasledovala jedna fáza za druhou, až sa vytvorila  vaša nová podoba, ktorá sa mala stať novou ľudskou bytosťou tejto planéty. Každý deň na nej vzniklo niečo nové, nejaký nový kúsok, ktorý sa stal  základom pre budovanie  niečoho ďalšieho. A takto ste sa  troška po troške v tom období začali podobať na malé dieťatko. Prešli ste z jedného miesta na druhé, nové miesto, pri ktorom ste si začali uvedomovať to , čo ste si mohli uvedomovať ako dieťa, že pokračujete v zázračnej ceste, ktorá vám poskytuje nové možnosti. Prišli ste čulí a celiství, s vedomím, so svojou podstatou a boli ste požehnaním prejavom života. Prišli ste so svojou schopnosťou, vďaka vašej ľudskej výbave a duchovnej základni, aby ste sa stali radostnými, tvorivými, účinnými, milujúcimi, skutočnými, zdravými a šťastnými jedincami, so schopnosťou milovať druhých. Prišli ste tiež s možnosťou tvoriť myšlienky a nápady, ktoré vás mohli účinne oddeliť od všetkých vašich potencií. ..Máte slobodu výberu, aby ste použili to, čo máte.

Predstavte si tie chvíle, kedy ste pokračovali pôrodnou cestou k tomu úžasnému zázraku, ktorý sa stane a ktorý predstavuje narodenie človeka. A potom sa ďalej pozrite na obdobie, kedy ste sa mohli  vzpriamene posadiť, vykročiť, pobehnúť, rozprávať a vytvárať nové možnosti: fantázie, umenie, nové možnosti pre seba. Tie nádherné biologické hodiny v našom tele vás preniesli túžbami vývinu cez adolescenciu už k posunu k vášmu plnému rastu.

Zázračná podstata, ktorej ste boli súčasťou sa premenila na niečo veľmi osobité… Máte zvláštne meno, ktoré patrí len  vám. Máte zvláštny výzor, ktorý patrí len vám. Máte chute a priania, ktoré patria len vám. A možnože si v tejto chvíli môžete dať povolenie, aby ste prebudili všetky hladiny, ktoré sú pre vás teraz otvorené – svoje možnosti na prekvitanie. Vaše ja, zázračná a plne rozvíjajúca ľudská bytosť .A dajte si v tejto chvíli aj povolenie poznať, že aj keď je tu už čokoľvek a bude toho ešte viac.

Teraz, keď sa môžete na seba pozerať, vedzte, že si prinášate mnoho zážitkov so súčasnosti .Každý zážitok vám pomáha zaoberať sa s niečím novým, čo vám prináša prítomnosť. Ste naplnení očakávaniami,  vedomosťami a závermi, ktoré ste získavali na ceste k dnešku. Takže, keď sa teraz ma seba pozriete, dovoľte si prezrieť tento skutočný prejav ľudského umenia. A potom si dajte povolenie všimnúť, čo by ste na sebe chceli mať inak. Dajte si povolenie nachádzať spôsoby, ako uskutočniť to, čo si prajete, nech je to hocičo. Možnože si pritom uvedomujete, že je život ustavičným plynulým vývojom niečoho nového. A teraz pokročte asi o desať rokov dopredu Potrite sa na seba, či vidíte niečo, o čom by ste mohli povedať, , že ste si priali urobiť.  Dovoľte si započúvať sa do tejto informácie.   Uložte si ju na nejaké miesto, možno ju v súčasnosti využijete. Teraz sa posuňte o dvadsať rokov a znovu, keď sa na seba pozriete, objavte ešte niečo, o čom by ste  o dvadsať rokov mohli povedať, že by ste si priali, aby ste to urobili predtým? Ak áno, využite to ako svoj zdroj v prítomnosti. A pritom, keď sa pozeráte, všimnite si svoju krásu a svoje možnosti.

A teraz sa posuňte v okamihu pred smrťou. Ste pripravení odísť a prejsť do inej formy vedomia. Keď sa v tento okamih pozeráte na seba, čo by ste mohli povedať o tom, čo  ste neurobili? Čo by ste  mohli povedať o svojej kráse? A nech už je to čokoľvek, môžete si túto informáciu ponechať pre súčasnosť medzi vecami, na ktorých chcete pracovať? A potom, keď si dovolíte uvedomiť, že niekedy v čase splyniete s ostatným vedomím, uvedomte si aj to, že okamih vášho žitia prebieha práve teraz. Práve súčasnosť môžu obklopovať všetky možnosti. Súčasnosť, v ktorej môžete preciťovať a myslieť a vidieť a počuť i voliť si.

 

            Meditácia ku kongruencii  (pre poradcov)

Postavte sa, postavte sa tak, aby vaše chodidlá boli zhruba na šírku bokov, aby vaše kolená boli nad vašimi chodidlami a vaše bedrá nad vašimi kolenami  a vaše ramená sú nad vašimi bokmi, nechajte svoje ruky voľne visieť a zavrite oči. A precíťte si ako sú vaše nohy zakotvené na zemi, že nemusíte vôbec svoje nohy žiadať, aby boli vašou oporou, že to robia samy, uvedomte si svoj dych, zhlboka sa nadýchnite a pomaly vydýchnite, teraz vás chcem požiadať, aby ste išli dovnútra, hlboko dovnútra, a skúste nájsť malú iskričku vo vnútri, malé zvláštne miesto, v ktorom by mohlo byť trošku svetla, a len si to uvedomte si, že toto miesto nesie vaše meno, a teraz skúste dovoliť tmu  svetlu, aby rástlo, takže vás to začne vo vnútri vyplňovať a možno si tam všimnete teplo, a možno dokonca pocit mieru a pokoja, len tomu dovoľte, aby vás to vyplnilo, takže to vyplní celý váš vnútrajšok dolu, do vašich nôh, cez vaše ruky dolu až do pŕs, nahor cez hlavu, a uvedomte si, že tá energia vás prepája so zemou a s vesmírom a s každou osobou na tejto zemi, možno si tam uvedomíte chvenie, možno si všimnete toho pocitu lásky, a dovolíte tej láske vyplávať do každej bunky vášho tela,  a zatiaľ ste v tom mieste, tak by som bola  rada, aby ste pozvali jednu osobu, ktorú poznáte, aby vošla do toho priestoru s vami, možno to bude niekto koho milujete, jeden z vašich klientov, jeden z vašich priateľov, proste niekoho pozvite, aby vošiel dovnútra a uvedomte si, že oni tiež majú  toto krásne vnútro, že oni tiež vnútri majú túto nádhernú životnú silu, spojenie, a ja vás teraz poprosím, aby ste strávili niekoľko minút v tichosti len prežívaním toho hľa. Za chvíľu vás poprosím, aby ste sa vrátili do tejto miestnosti, ale najskôr chcem, aby ste si predstavili, že tu môžete byť behom  svojich terapeutických sedení. Keď pracujete so svojimi klientmi, tak môžete byť na tomto nádhernom mieste, kde vaša životná sila voľne plynie, otvorte oči, a pozrite sa aké to je byť v miestnosti s ľuďmi, ktorí majú rovnaký zážitok.

                                                                                                      K.M. Banman

 

           Taška s náradím na údržbu sebaúcty

Teraz v tejto chvíli by som vám rada dala kapsu s náradím na údržbu vašej sebaúcty. Dúfam, že ju prijmete a oboznámite sa s tým, ako ju možno používať. Prvá vec, ktorá je v tejto kapse, je detektívny klobúk. Detektívny klobúk si môžete dávať vtedy, keď sa vyskytne nejasnosť, alebo otázka a vy sa budete usilovať o pochopenie toho, ako tie kúsky patria k sebe?Ako sa dostať do tých medzier, ako ich preskúmať a ako nachádzať veci, ktoré tam sú?V tom spočíva rozdiel medzi detektívnou prácou a súdením.Mnohí ľudia súdievajú skôr, než veci preskúmajú, ale ja by som vám  rada doporučila, aby ste mali svoj detektívny klobúk poruke pripravený na chvíľ. Keď sa objaví otázka, záhadám alebo medzera tak, aby ste mohli pokračovať na svojej prieskumnej ceste.

Druhá vec vo vašej kapse je medailón, ktorý si môžete povesiť na krk. Na jednej strane je nádhernými kameňmi napísané “ÁNO“. Pod tým „ÁNO“ sa nachádza“. Ďakujem, že si sa na mňa obrátil. To, čo odo mňa  tentoraz žiadaš, mi dobre vyhovuje. Moja odpoveď je –áno. Na druhej strane je rovnako nádhernými písmenami napísané slovo “NIE“. Pod ním sa nachádza “Ďakujem, že si sa na mňa obrátil. To, čo tentoraz odo mňa žiadaš, mi vôbec nevyhovuje. Moja odpoveď je nie.“

To je kľúč k vašej neporušenej celistvosti  ÁNO i NIE  ,obe tieto slová môžu slovami lásky. Keď hovoríte ÁNO a cítite NIE, alebo keď hovoríte NIE a cítite ÁNO hrdzavie vaša celistvosť  a oslabujete sa. Majte teda svoj medailón vo sviežej pamäti a vždy hovorte skutočné ÁNO a skutočné NIE, a tak udržujte svoju celistvosť nedotknutú a svoju silu pevnú.

Ďalšou vecou v kapse je čarodejnícka palica, ktorá dodáva moc, palička odvahy a zázračný prútik- všetky tri v jednom. Všetky ti názvy znamenajú rovnakú vec. Keď

cítite prianie alebo túžbu posunúť sa určitým smerom môžete vziať tú čarodejnícku paličku do ruky a ísť, a ťahať za sebou svoje strachy, pokiaľ nejaké máte. Keď budete čakať dokiaľ sa  zbavíte všetkých týchto strachov, asi sa nikdy dopredu nepohnete. A ako si vezmete do ruky tú palicu s mocou,  zázračný prútik a palicu s odvahou a pohybujete sa dopredu, často zažijete, ako sa vaše strachy rozplynú skôr, než dosiahnete to miesto, kde chcete dôjsť. Vziať tú palicu a používať ju na svoje posilnenie znamená že sa riadite svojím vlastným úsudkom: Vyhovuje mi to? Kam chcem ísť? Vy ste ten, kto má víziu. Nikto iný nemôže tú víziu vidieť a veľa ľudí – ktorí nepoznajú vašu víziu a nechápu ju, sa budú snažiť vás odradiť, pretože si myslia, že si ublížite. Veľa ľudí nedôveruje ceste do neznáma. Ale s vašou víziou, ktorá vás riadi, a s vašou nádejou , ktorá vás riadi tam môžete vstúpiť- a zväčša musíte ísť sami. Alebo pokiaľ nejdete sami, nesmiete sa nechať strhnúť okolitými ľuďmi, ktorí sa na základe svojho strachu snažia odradiť vás. Rast osobnosti v nás všetkých je silný a chce mať stále nové prejavy. To, že si dáte povolenie ísť v  smere svojej vízie – svojich snov, nádejí a prianí – to vás privedie na nové úrovne rastu.

Ďalšia vec v kapse je zlatý kľúč. Tento zlatý kľúč vám umožní otvárať ktorékoľvek dvere, klásť akékoľvek otázky, urobiť nevysloviteľné vysloviteľným, snažiť sa o neuskutočniteľné- a urobiť to uskutočniteľným- tak, že roztvoríte všetky možnosti, pozriete sa do všetkých puklín a všimnete si aj ten najmenší náznak pohybu. To je váš zlatý kľúč.

Ďalšia vec v kapse je krabička múdrosti. Krabička múdrosti je súčasťou vášho dedičstva. Je súčasťou toho, s čím ste prišli na tento svet. Ja pre seba som ju umiestnila tak, že keď ponorím prsty štyri centimetre od pupka a potom mierim  hore smerom k srdcu, krabička múdrosti sa nachádza na polovici cesty. Táto krabička múdrosti je v kontakte  so všetkou múdrosťou celého vesmíru – so všetkou múdrosťou minulosti i s tou, ktorá je vo vás .Je to tá časť, ktorú niekedy vnímate, že vám dáva smer: niekedy sa tomu hovorí vnútorný hlas. Je to tá časť hlboko vo vnútri vás, ktorá vie a snaží sa vás usmerniť. Rovnako ako ani myšlienku a pocit, ani krabičku múdrosti  nenájdete na operačnom stole. Aj keď ju tam nenájdete, ja nepochybujem o jej prítomnosti. Je to tá naša časť, kde sme očisťovaní od všetkých svojich rán a strachov, kde môžeme počuť kypenie zdravého rastu a múdrosti. Možno, že najväčšou úlohou života je odstrániť všetko, čo stojí medzi nami a našou múdrosťou a potom uznať, že všetky ľudské bytosti majú krabičku múdrosti. Len je potrebné ju nahmatať. 

Pozrite sa znovu na svoju kapsu s náradím na údržbu sebaúcty: je tam váš detektívny klobúk, aby ste pátrali, medailón pre vašu integritu, vaša posilňujúca palica, aby ste išli rovno za svojou víziou, váš zlatý kľúč, aby ste sa mohli všade pozrieť, vaša krabička múdrosti, aby ste mohli v spojení s múdrosťou vesmíru. Vaše telo, so všetkým, čo v ňom je, je prejavom univerzálnej životnej sily. Teraz sa znovu spojte so svojím dýchaním. A pokiaľ tieto nástroje ešte nemáte poruke alebo ste ich ešte nepoužívali, mohli by ste si dať povolenie si ich vyskúšať, či vám pristanú a potom im dovoliť, aby sa stali vašimi. Pri tom, keď budete používať viac svoju krabičku múdrosti a všetky svoje nástroje môžete ísť do svojej psychickej komôrky a skontrolovať, čo tam pre seba máte z toho, čo potrebujete práve teraz. A možno prídete na to, že tam sú veci, ktoré sa vyvinuli z toho, keď ste hovorili „áno“ a pritom ste cítili „nie“. Môže k tomu patriť hnev, záchvaty zlosti, znechutenie alebo odpor. Možno tam nájdete veci, , ktoré vám boli v minulosti povedané ako napr. “Nezaslúžiš si, aby si išiel ďalej, zle si sa správal.“ Ale vy rozpoznáte, čo to v skutočnosti je – je to nedorozumenie medzi vami a vami A pritom, ako budete voju komôrku upratovať ,ako budete veci triediť  tak, že si ich prezriete a niektoré necháte odísť, tým si urobíte miesto pre nové veci, ktoré prídu ako výsledok  nového sa rozhliadnite okna seba.

A teraz veľmi jemne dovoľte svojej pozornosti aby sa celkom navrátila sem a postupne si otvorte svoje krásne oči a v príjemnom rozpoložení sa porozhliadnite okolo seba. A pokiaľ nejaký pohyb alebo zvuk, zvnútra vás, má chuť sa prejaviť. Dajte mu tú možnosť.                                                                              

                              

                  Čakrová meditácia                                        

Teraz zatvorte oči a chvíľu pozorujte svoj dych. Jednoducho ho pozorujte, pociťujte, ako sa nadychujete vydychujete bez snahy ovplyvniť ho. Každým nádychom sa viac uvoľňujete, klesáte stále hlbšie do stavu príjemného pokoja a vnútorného mieru. Teraz sústreďte svoju pozornosť do oblasti prvej čakry, ktorá sa nachádza nadol medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi. Zotrvajte tam bez úmyslu  a bez očakávania. Vaša pozornosť túto čakru oživuje – cítite, ako sa začína pomaly otáčať. .Začína v nej prúdiť energia, v jej vnútri postupne vzniká jasné červené svetlo..

Červená energia začína prúdiť vaším telom, krv ju roznáša do všetkých buniek vášho tela, napĺňa Vás teplom a životnou silou… Teraz cítite, ako sa vaša čakra otvára a začína do nej čoraz viac prúdiť čerstvá energia Zeme. Sledujete túto energiu k jej prameňu, stále hlbšie do Zeme, až do jej stredu., ktorá žiari rovnakým intenzívne červeným svetlom ako Vaša prvá čakra.

Stály tok energie prúdi z najvnútornejšieho jadra našej planéty cez rôzne vrstvy do vašej prvej čakry. Prežívate skrytú silu, ktorá  sídli v Zemi… Zostávate spojení so Zemou a jej živou silou, s prameňom nevyčerpateľnej energie…

Zatiaľ, čo Vami prúdi pulzujúca energia Zeme, premiestnite svoju pozornosť k druhej čakre ,ktorá sa otvára na šírku dlane pod pupkom. Vnímajte túto oblasť bez očakávania a bez zámeru. Vaša pozornosť túto čakru oživuje – cítite jemné krúženie- je plynulejšie  a živšie ako v prvej čakre. Pôsobí ako vír živej, teplej vody , ako krúživý tanec teplej energie. Vo vnútri čakry zosilnieva oranžové svetlo- jeho vibrácie sa šíria, prúdia do vášho tela, splynie s celým vaším telom…Prúdiaca energia sa  rozširuje ďalej, prúdi do všetkých vašich pórov, až vás celkom zaplaví a obklopí. Zahalí Vás ,nesie a nežne kolíše. Cítite sa bezpečne, úplne sa oddávate hladkaniu tejto vody života. Živý prúd sa rozširuje ďalej, stane sa morom, ktorého teplá voda Vás láskyplne hojdá a nesie. Nad Vami vychádza oranžové ranné Slnko. Zaplaví nebo a more zlatooranžovým svetlom. Preniká Vás pocit hlbokého šťastia, šíri sa vo vlnách po vesmíre. Život vo Vás začína prúdiť sov životom vo vesmíre. Plní dôvery sa oddávate tejto rieke života. Keď sa vrátite z tejto cesty života, zostanete navždy spojení s prameňom  oplodňujúceho života vo Vás. Kým Vami prúdi voda života, obráťte svoju pozornosť k tretej čakre, ktorá sa otvára niekoľko cm nad pupkom. Zotrvajte tam bez úmyslov a zámerov. Vaša pozornosť spôsobí jemné oživenie čakry slnečného pletenca. Cítite tu osobný stav svojej sily. Prijmite ho, taký aký je. Váš súhlas ho čoraz väčšmi uvoľňuje. Začína krúžiť ako teplá silná energia. Krúžiace vibrácie  vytvoria  svettožlté slnečné svetlo. Jeho jas postupne silnie. Vaším telom začína prúdiť zlaté svetlo.Uvoľnene a blažene sa oddávate tomuto slnečnému jasu. Z centra uprostred vášho tela prežaruje slnečné svetlo celé Vaše bytie, až sa vo Vás usídli mier, sila, hojnosť… 

Zlaté svetlo vyžaruje z vášho tela, zahalí Vás do obalu vibrujúceho svetla a vysiela svoju žiaru do priestoru. Vaša tretia čakra sa stáva žiariacim slnkom, nevyčerpateľným zdrojom životodarného svetla, tepla a sily…Keď sa z tejto cesty vrátite , vytvoríte si svoj život z tohto žiarivého centra pokoja a sily, z Vášho vnútorného stredu. Svetlo z Vás vyžaruje von do sveta a priťahuje jas a hojnosť…

Kým Vás  teplá slnečná žiara naďalej napĺňa, preneste svoju pozornosť do oblasti svojho srdca, uprostred  Vašej hrude. Vaša pozornosť oživuje  čakru srdca, začína v nej pulzovať jemná krúžiaca energia  ružovej farby so zeleným okrajom. Pôsobí ako nežný kvietok obklopený   vencom zelených lístkov. Zatiaľ čo tam zotrvávate svojou pozornosť, cítite, ako sa tento kvietok pomaly otvára, a že sa v jeho strede objaví srdce žiariace zlatým svetlom. Z kvetu Vášho srdca vychádza žiara plná lásky. Obklopuje Vás vibráciou lásky a harmónie. Úplne sa oddávate tejto nehe a láskyplnému pochopeniu. Cítite, ako zo zlatého stredu Vášho srdca stúpa hlboká radosť, úsmev, vnútorné šťastie…Je to ako keby znela nádherná hudba. Preniká do Vášho tela, napĺňa aj priestor okolo Vás, preniká do celého vesmíru… Keď sa z tejto cesty vrátite, zostanete navždy spojení s najvnútornjším srdcom všetkých vecí…

Zatiaľ čo vo Vás zneje hudba Vášho srdca, preneste svoju pozornosť k čakre krku, ktorá je umiestnená  v oblasti Vášho krku. Vaša pozornosť oživuje čakru krku, cítite ako v nej začína vibrovať jemná krúžiaca energia. Jemnosť jej frekvencií vytvára svetlomodré čoraz jasnejším., širším, voľnejším a neobmedzeným ako nebo…

Všetko z Vášho vnútorného a vonkajšieho sveta má svoje miesto…Tak ako nebo dáva v sebe život všetkým planétam, hviezdám, slnkám – všetko vo Vás dostáva svoje miesto, niečo zaniká, niečo nové vzniká a Vy nechávate prebiehať tento tanec v jeho bezhraničnosti, ktorá je Vaším skutočným bytím…

V tejto slobode a šírke svojho vedomia sa cítite zdraví a úplni. Pocit čistého šťastia vibruje čírym nebeským priestorom do Vás … Ste spokojní a načúvate nekonečnému priestoru. Dovolíte, aby ste sa stali kanálom pre posolstvá, ktoré tu prijíma Vaša najvnútornejšia duša… Keď sa z tejto cesty vrátite ,budete v sebe niesť jasnú šíravu nebies. Prijmete seba takých, akí ste a necháte energie voľne plynúť… Kým vo Vás pretrváva jasná bezhraničnosť preneste svoju pozornosť k čakre tela, ktorá sa uprostred čela  sa tesne nad obočím otvára dopredu. Vnímajte túto oblasť bez úmyslov a zámerov. Váš záujem oživí túto čakru a Vy pozorujete, ako krúživo začína vibrovať. Jeho vibrácie sú také jemné, indigovo modré svetlo .Je to svetlo hlbokej noci s jej skrytým životom v nekonečnosti priestoru. Vstúpte svojou vedomou pozornosťou do svojho svetla, nechajte svoje vedomie čoraz viac preniknúť jeho pokojným jasom. .

Čím dlhšie zotrváte svojou pozornosťou pri tomto indigovanom svetle o to hlbšie a jemnejšie úrovne jeho žiarenia prežívate. Jeho vibrácie Vás  upokojujú, otvárajú a rozširujú…Ticho sa vo Vás prehlbuje. Vchádzate hlbšie do modrého pokoja a blížite sa k všadeprítomnému prameňu tohto svetla, k zdroju, z ktorého žiari. Je to oblasť dokonalého pokoja vo Vás, v ktorom ste aj vy celkom pokojní a pozorní. Na tejto tichej úrovni sídli Vaše  poznanie, ktoré k Vám prichádza ako intuícia, v obrazoch, zvukoch,  pocitoch alebo priamych poznatkoch. Tu ste spätí s kozmickou inteligenciou, otvárate sa univerzálnemu duchu, ktorý pôsobí vo Vás a v celom vesmíre….

Keď sa z tejto cesty vrátite,  pôjdete životom s väčšou bdelosťou, s tichou otvorenosťou pre pravdu skrytú za vonkajšími formami sveta… Kým vo Vás pretrváva hlboké vnímavé ticho, preneste svoju pozornosť k čakre hlavy, ktorá sa otvára nad stredom Vašej hlavy nahor. Zotrvajte tam bez úmyslu a zámerov. Vaša pozornosť túto čakru oživuje, žiari tu fialové svetlo. Je to akoby ste vstúpili na posvätné miesto, do chrámu fialového svetla. A do tohto otvoru sa vlieva nové, žiarovo biele svetlo, ktoré v sebe obsahuje zároveň i všetky farby. Ako zo sprchy sa na Vás zhora znáša jeho požehnanie. Každý pór Vášho bytia sa mu otvára, prijíma ho, kým Vás úplne nenaplní…

Je to svetlo bez hraníc, bez času…V tomto dokonalom bytí splývate so všadeprítomným Bytím.Jeho trblietanie je absolútne, je kľudnejšie ako vychádzajúce Slnko…Spočívajte v tomto svetle bez priania a chcenia. Tu ste doma, ste pri cieli svojho a Vášho bytia…Trochu tohto svetla bude vo Vás stále svietiť. Nechajte ho, nech svojím jasom prežiaruje Váš život a Váš svet… Obráťte svoju pozornosť  opäť k svojmu telu. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite, narovnajte sa  pretiahnite sa, až sa opäť budete cítiť TU A TERAZ…Pomaly a kľudne otvorte oči..